Naša šola s skupino nadarjenih dijakov sodeluje v projektu Odgovor na izzive mikroplastike v okolju, ki spodbuja mlade k iskanju inovativnih idej. Vprašali smo se, kako zmanjšati uporabo plastike na naši šoli in v svojem vsakodnevnem življenju.
V tednu boja proti mikroplastiki, od 9.5. do 13.5. 2022, je skupina dijakov pripravila predstavitev na temo mikroplastike v naši avli. Prav tako so v razredih potekale razredne ure na to temo. Oblikovali smo predloge, kaj lahko vsak izmed nas stori dobrega za naš planet. Šolo smo prekrili s plakati, ki opozarjajo in poučujejo.
Veliko ljudi pravzaprav sploh ne ve, kaj je mikroplastika, čeprav na Zemlji letno proizvedemo kar 335 ton plastičnih izdelkov. Ti izdelki svojo pot zaključijo na smetiščih ali pa v prelepi naravi. Problem celotnega planeta je, da se plastika razgrajuje na manjše delce. Ti ne razpadejo, ampak postajajo vse manjši in manjši. In tako nastane mikroplastika, ki je praktično nevidna (velikost delcev pod 5 mm). In ker smo zdravstvena šola, je še toliko pomembnejše zavedanje, da so mikroplastiko našli v našem telesu, v prebavilih, krvi in limfnem sistemu.
Dijaki so napisali predloge, kaj naj stori posameznik, da bo te plastike vse manj.
Nekateri izmed njih so:
- uporabljaj platneno vrečko namesto plastične,
- pij vodo iz pipe ali steklene embalaže in ne iz plastične,
- v trgovini kupuj sadje in zelenjavo, ki nista zapakirana,
- prinesi vrečko od doma, ko greš po nakupih,
- kupuj večje količine, npr. šampona,
- recikliraj (na šoli in doma).
Dijaki si želijo, da bi vsaj en teden vsi na šoli zdržali brez plastenke z vodo. Z malimi koraki na poti do velikih sprememb!
V projektu so sodelovali:
- Ula Bolha, 1. Fb
- Neža Staroveški, Dunja Tominec in Stela Jelenc, 1. Fc
- Antonio Velkov, 2. Zb
- Iva Kovačič, 3. Za
- Ervin Mustafić, 4. L
Adijo plastika, dobrodošli pa les, papir, bambus in vse, kar je naravno!